Vintage serveringsbakke oval m/fødder – messing

2.200 kr.

Kun 1 tilbage på lager

-
+

Den gamle vintage bakke har traditionelt været anvendt som the- og serverings fad i en Marokkansk husstand. Her er tale om en af de helt ‘rigtige’, gamle serveringsbakker fra Marokko – et UNIKA fund! Den er i fin stand med netop den patina, der gør den lækker og fyldt med sjæl.

Vi har fundet bakken i den gamle Medina i Marrakesh, hvor en far og hans søn istandsætter de gamle fade, som de opkøber hos familier i Marokko. Bakkerne er mere end 60 år gamle og taler deres helt eget ‘sprog’ fuldt af historie, sjæl og magi fra de gamle, stolte traditioner og fine hjem i Marokko. 

Nye fade og bakker bliver lavet i lettere og mindre eksklusive materialer, men de “ægte” gamle fade, der er lavet i Nikkel-/nysølv eller messing har et unikt særpræg fyldt af kultur, historie, arv og gedigent håndværk som ikke kan efterlignes. Man kan simpelthen se og mærke kvaliteten i fadets udskæringer og tyngde.

Vi elsker de perfekt ‘uperfekte’ fade og bakker. De forgår aldrig og kan gå i arv fra generation til generation. Brug bakken som det oprindeligt er tiltænkt – til servering af mad, the, kaffe og kage. Eller brug den til velkomstdrinks og tapas, hvor hyggen og den gode energi hurtigt samles på en helt særlig måde omkring den afrundede bakke. Bakken er også skøn som bord eller ‘stilleben’ med en samling af dine skønneste karafler, tykke bloklys og anden nips. Samt til olier og eddiker i køkkenet eller til skønne parfumer og sæber på badeværelset. 

Vintage serveringsbakke m/fødder – messing STØRRELSE: OVAL form. Cirka L 50 x B 35  x H7 cm. VÆGT: Ca. 2 kg MATERIALE: Håndlavet i gammelt messing. Farven er den smukke, klassiske ‘messing gyldne’ farve. UNIKA FUND!! OPRINDELSE: Vintage serveringsbakke fra en gammel husstand i Marokko – minimum 60 år gammel. Håndlavet efter gamle traditioner af en lokal håndværker i Marokko. Opkøbt og istandsat i en lokal familieejet workshop i Marrakesh. VEDLIGEHOLDELSE: Messing får over tid en naturlig, mat belægning, hvis man vælger ikke at pudse det op. Det matte look har sin egen, rustikke charme, der passer godt til den skandinaviske, lyse indretning. Ønsker du at bevare den blanke overflade, kan du pudse fadet mere eller mindre blankt med en klud, en svamp med den grønne side nedad eller med ståluld samt en tyk brun sæbe (den der købes i en bøtte). Brug rigelig med sæbe, når du pudser – så undgår du at fadet bliver ridset. Er fadet blevet meget mørkt eller plettet plejer de lokale marokkanere tillige at smøre fadet med 1/2 citron. Lad eventuelt saften trække lidt sammen med en brun sæbe, hvorefter du kan pudse fadet med ståluld eller svamp og skylle efter med vand. NOTE: Alle vores Marokkanske vintage fade og bakker er unikke med forskellige mønstre og forskellig patina. Hvert fad og hver bakke taler sin egen historie med charmerende ridser og slid i mønstre samt belægning. Ikke 2 er ens! BEMÆRK: Vælger du at bruge bakken til mad tilrådes det at bruge et mellemlagspapir, så maden ikke kommer i direkte kontakt med kobbermaterialet. FØL ENERGIEN fra 1001 nats eventyr i det gamle Marokko og forestil dig, hvordan de smukke fade blev brugt til at servere dejlig pebermynte the og andet lækkert til gæster i de Marokkanske hjem. Metal elementet bidrager i de rette doser til struktur, renhed og klarhed i hjemmet samt hjælper personlige visioner, rigdom og indre styrke.  
Varenummer 42225 - Vintage serveringsbakke m/fødder – messing Kategorier , , , , , , , , Mærker ,

Andre har også valgt

Relaterede produkter

coffee table
Timor coffee sofabord – Ø80 cm
5.950 kr.
Tilføj til kurv
kurv flettet
Panier linge kurv – høj sæt/2 str
1.400 kr.
Tilføj til kurv
Krukke Le Village – Nou Basic – H30
1.250 kr.
Tilføj til kurv
Bali perlepung med lynlås – AUM symbol
225 kr.
Tilføj til kurv