BEMÆRK: DE GAMLE VINTAGE HAMMAM VANDSPANDE ER HELT UNIKKE MED ASSORTEREDE MØNSTRE – IKKE 2 ER HELT ENS!
De unikke spande har oprindeligt været brugt som vandspande i de gamle Hammam spabade og dampbade i Marokko. Spandene er crafted i nikkelsølv.
Spandene fungerer fantastisk som vaser til blomster og grene eller som potteskjulere for planter i kombination med andre skjulere og vaser i keramik og kurveflet rundt om i huset. De er også meget smukke på badeværelset, hvor de kan bruges som opbevaring til sæber og shampoo i bruseren, til hårbørster mm. Og i køkkenet til opbevaring af løg og hvidløg. Eller måske du har en endnu bedre ide:):
BEMÆRK: Her har vi håndplukket de spande, der stadig er NÆSTEN vandtætte trods deres patina og lange historik (minimum 60 år). De mest tætte af spandene bruger vi som vinkølere. Men med alderen er det desværre ikke alle, der holder helt tæt :). Så hvis du bruger spanden som vase eller skjuler er det en god ide at fore den med en lille indvendig spand, skål eller lidt plast.
Vi har fundet spandene i Marrakesh og købt nogle med hjem, fordi vi elsker historien og fordi vi synes, de giver en autentisk og etisk stemning i en moderne og lys kontekst.
Spandene har oprindeligt været brugt i kombination med mindre Hammam skåle, som man brugte til at øse vandet op med. De små skåle sælges separat.